PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آپدیت درایور Dahdi برای رفع مشکل هنگ آپ نکردن چنل ها توسط کارت openvoxدر الستیکس

m.vahid
11-20-2013, 04:52 PM
سلام
گاها در بعضی سرور های الستیکس ما نیاز داریم که درایور dahdi رو آپدیت کنیم تا یه سری مشکلاتمون مرتفع بشه
بعضی ها از این کار هراس دارند که نکنه مشکلی برای سرور پیش بیاد.
آموزش این آپدیت رو در این پست قرار میدم
اگر هم سوالی بود در همین پست بذارید تا بررسی بشن.

m.vahid
11-20-2013, 05:01 PM
بعد از این که به سرور ssh زدیم
کامند زیر رو میزنیم تا ورژن موجود رو ببینیم:
dahdi_cfg -vvv

حالا سرویس استریسک و dahdi رو stop میکنیم:
amportal stop
service dahdi stop

حالا فایل درایور رو دانلود و نصب میکنیم:
cd /usr/src
wget -c http://downloads.openvox.cn/pub/drivers/dahdi-linux-complete/openvox_dahdi-linux-complete-current.tar.gz
tar -zxvf openvox_dahdi-linux-complete-current.tar.gz
cd dahdi-linux-complete-2.7.0+2.7.0/
make
make install
make config

وبعد سرور رو reboot میکنیم:
reboot

بعد از بالا اومدن سرور:
dahdi_cfg
amportal start
service dahdi start

حالا ورژن جدید رو چک کنید:
dahdi_cfg -vvv

موفق و موید باشید

vms_net
08-23-2014, 01:49 PM
سلام

من مشکلی داشتم که وقتی call forward می کردم رو موبایلم اگه reject می کردم اون تماس بسته نمی شد و توی پنل اپرانتور نشون میداد که تماس هنوز برقراره و داره شماره میندازه و شماره سرور رو که میگرفتم می گفت : تماس برای شما مقدور نمی باشد !
و حتما باید سیستم را reset میکردم تا مشکل حل شود ! گفتم مطابق گفته شما شاید از درایور باشه !
من این کار رو کردم به جای 2.7.0 آمده بود 2.9.2
من هم آن را نصب کردم وبعد از ریبوت سیستم عامل در همان نقطه چک کردن دراور کارت گیر میکند و می گوید درایور مشکل دارد لطفا آن را fix کنید ! و بالا نمی آید ! چه باید کرد حالا ؟ دوباره یعنی کلا نصب کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا کمک کنید ! :(

mhsaleh
08-23-2014, 11:45 PM
سلام

من مشکلی داشتم که وقتی call forward می کردم رو موبایلم اگه reject می کردم اون تماس بسته نمی شد و توی پنل اپرانتور نشون میداد که تماس هنوز برقراره و داره شماره میندازه و شماره سرور رو که میگرفتم می گفت : تماس برای شما مقدور نمی باشد !
و حتما باید سیستم را reset میکردم تا مشکل حل شود ! گفتم مطابق گفته شما شاید از درایور باشه !
من این کار رو کردم به جای 2.7.0 آمده بود 2.9.2
من هم آن را نصب کردم وبعد از ریبوت سیستم عامل در همان نقطه چک کردن دراور کارت گیر میکند و می گوید درایور مشکل دارد لطفا آن را fix کنید ! و بالا نمی آید ! چه باید کرد حالا ؟ دوباره یعنی کلا نصب کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا کمک کنید ! :(

این موردی که شما با آن روبه رو بوده اید ناشی از آن است که سرور شما بوق مشغولی را تشخیص نمیدهد.
در فایل chan_dahdi.conf موارد زیر را وارد نمایید
busydetect=yes
busycount=3
و مقدار زیر را بر اساس سیگنال خطوط خود تغییر داده و اضافه نمایید
busypattern=500,500

vms_net
08-24-2014, 10:12 AM
سلام

ممنون از توجهتون این تغییراتی که فرمودید رو انجام دادم ، اما مشکل اصلی من الان اینه که سیستم عاملم انگار بالا نمیاد !
من روی interactive mode رفتم و dadhi رو زدم run نشه و بعد اومد بالا حالا وقتی ادامه روند راه اندازی درایور جدید رو می رم و می زنم dahdi_cfg با Error مواجه میشم ! hardware detecting خود Elastix هم کار نمیکنه و همش میچرخه ولی چیزی پیدا نمیکنه ! کلا serveram رفته رو هوا ! لطفا درین مورد راهنمایی کنید
سپاس

vms_net
08-24-2014, 11:46 AM
سلام مجدد
استاد این مشکل درایور حل شد از سایتی که فرموده بودید 2.6.2 را دانلود و نصب کردم
اما مشکل اول همچنان پا برجاست . درضمن اون فرمان ها رو هم که گفتید وارد کردم ولی افاقه نکرد !
وقتی تماسی را از داخلی مثلا 100 به flow me اون میفرستم رو موبایلم همه چیز ok هست وقتی تماس تمام میشه و قطع می کنم ، تو قسمت flash operator نشون میده که هنوز تماس قطع نشده و در این شرایط اگر شماره شرکت رو بگیرم میگه : تماس برای شما مقدور نمی باشد !

باید حتما restart کنم تا ok بشه !
خیلی گشتم جوابی براش پیدا نکردم اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید .

mhsaleh
08-24-2014, 06:15 PM
در صورت امکان بوقی که بعد از ریجکت کردن روی خط شما پخش می شود را ضبط نمایید و به پست خود الصاق نمایید تا الگوی disconnect را برای شما مشخص کنم.

vms_net
08-24-2014, 08:54 PM
در صورت امکان بوقی که بعد از ریجکت کردن روی خط شما پخش می شود را ضبط نمایید و به پست خود الصاق نمایید تا الگوی disconnect را برای شما مشخص کنم.

---------------------------------------------------
سلام جناب صالح
ممنون از توجهتون به سوالات وقت گیر بنده
درباره بوق باید بگم که بوق نمیزنه وقتی این مشکل پیش میاد ! یک خانم فارسی زبان میگه : متاسفانه تماس برای شما مقدور نمی باشد ! :o
اما من چند تا کار انجام دادم که تو سایت های مختلف دیدم ولی درست نشد ! اون کارها اینا بودن :
1- driver من 2.4 بود که به 2.6.2 ارتقا دادم
2- در chan_dahdi.conf موارد زیر راوارد کردم
busydetect=yes
busycount=3
busypattern=500,500

3- busypattern=0,0
4- rxgaine=3
5- rxgaine=6
6- کلا follow me رو بی خیال شدم و با *72 کار کردم !

بعضی مواقع درست می شد ! اما 3 یا 4 بار که تماس رو دایورت میکرد باز خراب میشد ! و تماس رو قطع نمی کرد ! یعنی نمی فهمید تماس قطع شده و در پنل اپراتور نشون می داد که dahdi 3 , dahdi 4 مشغوله و داره تایم میندازه ! درحالی که کاربر قطع کرده بود ! و این اتفاق فقط در دایورت روی موبایل و خطوط خارجی می افته ! رو داخلی ها اگه دایورت کنم که هیچ مشکلی نیست !

دیگه موندم چیکار کنم جناب صالح ! اگه ممکنه راهنمایی بیشتری بفرمایید

سپاس فراوان از وقتی که میگذارید

mhsaleh
08-25-2014, 08:52 PM
عملکرد کارت شما در برقراری تماس به این ثورت است که اول بررسی می کند که آیا خط به کارت متصل است یا نه اگر متصل بود شماره را در قالب سیگنال صوتی DTMF شماره گیری می نماید.
پس از این مرحله از دید کارت عملاً مکالمه شروع شده است و راه تشخصی برای اینکه فرد گوشی را برداشته یا نه وجود ندارد.
این مسئله در تشخیص اتمام مکالمه بسیار مهم است لذا در درایور کارت مکانیزمی وجود دارد که از همان ابتدا شروع به پردازش سیگنال های صوتی می نماید زمانی که به الگوی معرفی شده (بوق اشغال) بر خورد تماس را قطع می کند.
در مورد شما اگر به هر دلیلی از جمله پخش پیام صوتی مخابرات این الگو پخش نشود، کارت همچنان تصور یک مکالمه را دارد.
برخی از گیت وی های VoIP برای جلوگیری از مواردی مشابه آنچه شما به آن برخوردید، امکانی تحت عنوان silent supervision دارند تا در صورتی سکوت شدن خط برای مدت طولانی تماس را قطع کند. اما متاسفانه Driver DAHDI این امکان را ندارد.